Diğer Projeler

SIVI DÖNER EKLEM (FLUID ROTARY UNION – FRU)

FRU, sabit bir noktadan açısal hareketli sisteme sıvı aktarımında kullanılan bir elemandır. Radar, rüzgâr türbini gibi yalpa hareketi gerçekleşen ortamlarda kullanılır ve daha çok soğutma sıvısı iletme amacı taşır. Çalışma sıcaklık aralığı, şok ve titreşim profili gibi askeri standartlara uygunlukları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

Millileştirme projesi olan FRU tasarımı; akışkanlar dinamiği, mekanik tasarım ve triboloji gibi konuları içeren çok disiplinli bir projedir. Akışkan modellemesi, mekanik tasarımı ve birbirine göre hareketli parçaların arasındaki döner sızdırmazlık isterleri doğrultusunda FRU tasarımı analiz ve deneylerle desteklenerek; tasarım, üretim ve montaj aşamaları başarıyla tamamlanmıştır.

  

 

KAYAR BİLEZİK (SLIPRING)

Kayar bilezik, sabit platformlarda bulunan birimler ile Nx360° dönen platform üzerinde yer alan birimler arasındaki elektriksel güç, veri, sıvı, gaz aktarımını sağlayan sistemdir. Üzerinde yüzlerce güç ve sinyal hattı, merkezde sekiz kanallı fiber optik bulunmakadır. ANOVA kayar bilezik çalışmalarına 2014 yılında başlamış olup 2017 itibari ile dört farklı genel sistemde kullanılan kayar bileziğin geliştirilmesini sağlamıştır.

    

 

KARGO AĞLARI PAYANDASI

Kargo Ağları Payanda’sı; Airbus A319, A320, A321 tipi uçakların kargo bölümünde bulunan ağların, gerdirilmesini sağlayan ve taşıması yapılacak olan ürünlerin bir arada, hareketsiz kalmasına yardımcı olan yapıdır. Payandanın üzerinde bulunan ve uçağa takılmasını sağlayan kilit mekanizması orijinal tasarımında zamanla deformasyona uğradığı için kullanılmaz hale gelmektedir. Yapılan hesaplamalar ve analizler ile tasarım geliştirilmiş, başarılı sonuç alındıktan sonra bütün Airbus’larda kullanılabileceği Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASE) tarafından onaylanmıştır.

    

 

AC_DC DÖNÜŞTÜRÜCÜ KARTI

Tüm sistemlerde güç yönetimi büyük önem arz etmektedir. Güç elektroniği temel olarak yüke verilen enerjinin kontrol edilmesi ve enerji şekillerinin birbirine dönüştürülmesini incelemektedir. Güç elektroniği iki kısımdan oluşmaktadır; birincisi enerjinin yönetimi, ikincisi ise enerjinin dönüştürülmesidir.

Havacılık sektöründe; ihtiyaçları karşılayabilecek güç elektroniği elemanlarının ısınan entegrelerinin soğutulması işlemi, güç elektroniğinin en zorlu aşamasıdır. Enerji dönüşümü sırasında kayıptan dolayı ısı açığa çıkmaktadır. Bu ısının diğer sistemlere zarar vermeyecek şekilde etkisiz hale getirilmesi ve modüllerin çalışma sıcaklık aralığının içinde kalması için, ısı analizleri ve simulasyon testleri ile zorlu şartlarda hatasız çalışması sağlanmalıdır.

Hem enerjinin yönetimi ve hem de enerjinin dönüştürülmesi amacıyla askeri ve havacılık standartlarına uygun tasarlanan, AC/DC dönüştürücü kartlar; 1 veya 3 faz girişli, %90 – %95 verim arasında, 300W – 9KW’a kadar ve 220 VDC – 400 VDC’ye kadar AC/DC konverterlar üreterek güç elektroniği tasarımları yapabilmektedir. Kartımız EMI, EMC testleri düşünülerek tasarlanmış, AC ve DC Güç hatları arasında izole alt yapı oluşturulmuştur. Tasarımlarımız (-55) – (+115 ) C° sıcaklıklarda hatasız çalışabilme yeteneğine sahiptir.